Faydalı Bilgiler

YUNANİSTAN’A SEYAHATİNİZE HAZIRLANIRKEN YARARLANACAĞINIZ BİLGİLER

Başkent: Atina
Resmi dil: Yunanca 
Para birimi: EURO (€)
Zaman dilimi: GTM +2
Çağrı kodu: +30
İklim: Akdeniz
Nüfus: 10.815.197 (2011 tahmini)

İKLİMİ

Yunanistan’da yıl boyunca güneşli gün sayısı fazladır ve tipik Akdeniz iklimi vardır: ılık, yağışlı kışlar ve sıcak, kuru yazlar.
İklimsel olarak, Yunanistan’da yılda iki mevsim yaşanmaktadır: 
- Sıcak mevsimin özellikleri (Nisan-Ekim ortası) gün ışığının artması, yüksek sıcaklıkların olması ve Ağustos’ta meltem olarak da bilinen Ege rüzgarlarıdır.
- Kış mevsiminin özellikleri (Ekim ortası-Mart) ortalama sıcaklığın bölgesine göre değişir. Genellikle 0 ve 10 derece arasında görülürken kuzey bölgelerde 0 derecenin altına da düşer. Kışın hafif kar yağışı ve yağmurlar görülebilir ancak bu durum güneşli günler ile sık sık bölünür

PARA BİRİMİ

Avrupa Birliği üyesi ve Eurozone’da bulanan bir ülke olarak Yunanistan, AB’nin yaygın para birimi euro (€) kullanır. 
Nakit para bulabileceğiniz yerler:

Döviz bozdurma işlemi yapan bankalar (Pazartesiden Perşembeye: 08:00-14:30 & Cuma: 08:00-13:30, hafta sonları ve resmi tatillerde kapalı).

Döviz büroları havaalanlarında, merkezi limanlarda, büyük şehirlerde ve aynı zamanda çok sayıda turistik yerlerde bulunur. Döviz bozdururken pasaport gereklidir

Kredi kartınızı kabul eden bankaların ATM’leri.

ELEKTRİK

Yunanistan’da elektrik gerilimi 220V/50 Hz’dir ve fişler F tipidir. Kısa devre riskini önlemek için, elektronik aletlerinizi kullanırken çeviriciler ve adaptörler kullanın veya kalacağınız yerin size bunlara sağlayacağından emin olun

RESMİ TATİLLER

Milli kutlamalar ve tatiller

 • Yılbaşı: 1 Ocak
 • Theophania / Epiphany: 6 Ocak
 • Temiz Pazartesi, Ortodoks Paskalya’sı öncesi 41. gün (tarihi değişkenlik gösterir)
 • Bağımsızlık Günü: 25 Mart
 • Ortodoks Paskalyası Pazar ve Pazartesi: Tarihi değişkenlik gösterir
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Meryem Ana'ın Göğe Kabulü: 15 Ağustos
 • Resmi Tatil: 28 Ekim
 • Noel tatili: 25 & 26 Aralık

SAAT DİLİMİ

Yunanistan Doğu Avrupa Zaman Dilimi’nde yer alır ve yerel saat GMT +2 olarak alınır. Saatleri ileri alma mart ayının son pazar günü yapılır ve saatler bir saat ileri alınır. Ekim ayının son pazarında ise saatler bir saat geri alınır

ACİL NUMARALAR - TELEFON REHBERİ

Acil çağrı durumunda:

 • Ambulans hizmeti: 166
 • SOS doktorları: 1016
 • Görevli hastaneler ve klinikler: 1434
 • Eczaneler: 1434
 • Zehirleme için ilk yardım: 210 77 93 777
 • Avrupa acil durum numarası: 112
 • İtfaiye hizmeti: 199
 • Polis: 100
 • Turizm Polis: 171

PASAPORT
Vizeli ve vizesiz tüm yurt dışı turlarımız için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport gerekmektedir. 

T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 
Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir. 

PASAPORT VE VIZE

Yunanistan’ı ziyaret etmek için aşağıdakilere sahip olmak zorundasınız: 

        * Kimlik Ülkenizin Schengen Anlaşması’nı imzalayan ülkelerden biriyse, kimlik kartınızı kullanıp ülkeye girebilir ve üç aylık süre ile kalabilirsiniz. Bu durumlarda pasaporta ihtiyacınız yoktur, ancak döviz bozdurma, alışveriş gibi birçok işlemde pasaportunuza ihtiyaç duyabilirsiniz.

 • Vize Eğer ülkeniz Schengen Anlaşması’na sahip değilse, daha fazla bilgiyi Yunan elçiliğinden veya konsolosluğundan ya da seyahat acentamızdan alabilirsiniz.

  Yunanistan Umuma Mahsus pasaportlar için Schengen vizesi uygulamaktadır, en az 6 ay geçerli pasaportunuz ile birlikte vize evraklarını web sitemizden görebilirsiniz. YEŞİL PASAPORT için vize gerekmemektedir. Vize başvurusu için gerekli evraklar için bilgi : 

  http://www.vfsglobal.com/greece/turkey/tourism_docreq.html

  Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti giriş damgası olanların Yunanistan’a girişine izin verilmemektedir. Böyle bir durumda oluşacak iptalden acentamız sorumlu tutulamaz. 
 • T.C. vatandaşı olmayan misafirlerimizin katılacakları turda vize gerekip gerekmediği hakkında, ilgili konsolosluğa başvurarak bilgi alması gerekmektedir. 

MAĞAZA AÇILIŞ SAATLERİ

Mağazaların açılış saatleri bölgeden bölgeye değişirken, büyük şehirlerde genellikle: 

 • Şehirdeki çarşılar, büyük mağazalar ve süpermarketler: 09:00-21:00, Cumartesi 20.00).
 • Yerel mağazalar: 09:00-14:30 & 05:30-20:30 (Salı, Perşembe, Cuma) ve 09:00-15:00(Pazartesi, Çarşamba, Cumartesi) 

Yerel küçük marketler, tütün mağazaları ve sokak büfeleri(özellikle turistik alanlarda olan bazıları pazar da dahil olmak üzere 24 saat hizmet verir) hariç mağazalar pazar günleri kapalıdır.

Aşağıda ziyaretinizi daha eğlenceli ve stressiz yapacak faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz:

-Arabayla*

Yunanistan, Avrupa ve Asya’yı 117.000 kilometrelik geniş bir yol ağıyla bağlar. Batı ve doğuya uzanan karayolları sürekli genişletilmekte ve geliştirilmektedir. Ana otoyollar, Yunanistan’ı Balkan ülkelerine ve oradan da Avrupa’ya, doğu güzergahından da Türkiye’nin Avrupa bölümüne bağlar. Yunanistan’a gitmek için bir başka yol ise İtalya’da bulanan birçok feribot hizmetiyle batı sınırından gelmektir.

İki büyük ulusal otobana yapılan zemin kalitesi arttırılması ve Egnatia yolunun büyük bir kısmının yapılması ile Yunanistan’ın batı kıyısından kuzeybatı kıyısına olan yolculuğu kolaylaştırdı. Rahat ve sorunsuz(yol ağı boyunca bulunan çok sayıda benzinlik, restoranlar ve park alanları) bir şekilde Yunanistan’ı keşfetmek isteyen ziyaretçiler.

Araba ile girilebilecek dört adet sınır geçiş noktaları: Bulgaristan’dan – Exochi, Drama; Makedonya’dan – Evzones, Kilki; Arnavutluk’tan – Kakavia, Yanya Vilayeti; ve Türkiye’den – Kipi, Evros.

* AB vatandaşları kendi ülkelerine ait ehliyetlerini kullanabilirken, diğer ülke vatandaşları kendi ehliyetlerinin yanında uluslararası ehliyete de sahip olmalılar.

- Uçakla

Uçak yolculukları nispeten daha popüler çünkü hem rahatlık hem daha hızlı ulaşım sunuyorlar. Dünyanın en modern havalimanlarından biri olan Atina Uluslararası Havalimanı (www.aia.gr), banliyö hattına ve metroya bağlıdır ve Atina’daki merkezi yerlere giden otobüs güzergahlarının başlangıç noktasıdır. Bahsedilen toplu taşıma yolları, aynı gün içinde adalara geçmek isteyen yolcular için Pire, Rafina ve Lavrion limanlarına da bağlıdır.

Atina’nın dışında, Yunanistan’ın diğer şehirleri de yurtiçi ve hatta uluslararası noktalara ulaşım sağlayan havalimanlarına sahiptir. Bazı havalimanları çarter uçuş seçeneğine de sahiptir. Gidilecek yerlerin sayısı ve çarter uçuşu sıklığı yaz döneminde artar.

Uluslararası havaalanları
- Dedeağaç
- Hanya, Girit
- Korfu (Corfu)
- Kandiye, Girit
- Kalamata
- Kavala
- Kefalonya (Cephalonia)
- İstanköy
- Limni
- Midilli (Lesvos)
- Rodos
- Sisam
- Selanik
- Zante (Zakintos)

Ulusal ve kamu havaalanları
- Astipalaia
- Sakız Adası
- İkarya
- Yanya
- Kalimnos
- Kerpe Adası
- Çoban Adası
- Meis
- Kesriye
- Çuha Adası
- Kozani
- Leros
- Milos
- Mikonos
- Nakşa
- Nea Anchialos (Volos)
- Paros
- Patras
- Preveze
- Santorini
- Skiathos
- İskiri
- Siroz

- Trenle

Yaklaşık 2500 kilometre uzunluğundaki Yunanistan demiryolları yüksek kaliteli şehirler arası tipte (ekspres) ve aynı zamanda normal tipteki (hızlı tren ve hızlı tren hatlı) trenler tarafından düzenli bir program ile çalışmaktadır. Bu hizmet yolcuların ve araçların ülkenin kıtasal bölümlerine taşınmasını sağlar. Daha fazla bilgi için, Hellenic Demiryolları Organizasyonu’nun internet sitesini ziyaret edin. http://www.ose.gr/

- Feribotla**

Pire, Selanik, Volos, Patras ve İgumeniça Yunanistan'ın ana limanlarının bulunduğu alanlardır. Yunanistan’ın Avrupa’ya ve adaları ana karaya bağlayan yapısından dolayı Yunanistan limanları her yıl tüm dünyadan gelen yolculara ev sahipliği yapar. Avrupa’ya sayısız feribot rotasına rağmen, birçok yolcu gemisi ve özel tekneler favori nokta olarak Yunanistan’a demir atarlar. Karavanla ulaşım talebini daha iyi karşılamak adına, gemi şirketleri kampçılar ve karavanlar(çekilen türleri ve motorlu türler) için sabit programlı gemiler ve özet rotalar oluşturmuşlardır.

Yunanistan’ı araba ile dolaşan Avrupalı turistlerin çoğu, Yunanistan limanları ve İtalya’daki limanlar arasında çalışan modern feribotları kullanırlar. Gezi kalitesi söz konusu olduğunda, bu gemiler çok makul fiyatlara tecrübeli kadrosu ve yüksek derecedeki misafirperverlikleriyle rahat ve modern bir ortam sunuyor. Özel banyolu ve duşlu süitlerden ekonomik kabinlerine kadar birçok kabin kategorisi sunuluyor. Kabin seçiminiz ne olursa olsun, geceyi çok rahat geçireceksiniz. Çoğu gemide klimalar, barlar, restoranlar ve bagaj bölümünün yanı sıra, uydu iletişimi (teleks ve faks), video oyunları ve oyun tesisleri (kumar aletleri, gazinolar ve oyun salonları), yüzme havuzları, self servis tesisler, diskolar, sinemalar, çocuk oyun odaları, asansörler vs. bulunur. Birçok kalkış gece geç saatlerde yapılarak yolculara fazladan bir tatil günü sağlanır.

Yunanistan ve İtalya’yı birbirine bağlayan ana limanlar:

-Patra: Akdeniz’in en modern limanlarından biri olan Patra, Yunanistan’ı Ancona, Bari, Trieste, Brindisi ve Vendik ile bağlıyor.
-İgumeniça: Avrupa Birliği’nin en önemli limanlarından biri olan İgumeniça; Brindisi, Bari, Ancona ve Venedik’e seferler sunuyor. 
-Korfu, Kefalonya ve Zante: Bu ada limanları genellikle İtalya’ya ve İtalya’dan (Bari limanından) gelen bir mola yeri işlevi görüyor.

Yunanistan aynı zamanda Türkiye ile denizden de komşu olduğu için kalkan feribotlar (tekneler ve hidrofoiller) ile:

-Midilli’den: Ayvalık’a
-Sakız Adası: Çeşme’ye
-Kos Adası : Bodrum'a
- Sisam: Kuşadası’na
-Rodos: Bodrum ve Marmaris’e 
-Kalimnos: Bodrum’a
- Simi Adası : Bodrum'a 
Oteller
Seçmiş olduğunuz destinasyona göre değişen 2, 3, 4 veya 5 yıldızlı otel seçenekleri bulunabilir. Tur ücreti, seçtiğiniz otelin özelliklerine göre değişebilir. Otelinizi seçerken merkeze yakın olup olmadığı, konaklama türü (Yarım pansiyon, oda kahvaltı vs.) gibi özellikler belirleyici kriterler olmalıdır.